شرح آزمون های سراسری واله

سال تحصیلی 94 - 93

گروه آموزشی واله از ابتدای سال 1382 با تشکیل کلاس‌های آموزشی جهت آمادگی برای شرکت در آزمون های ورودی مراکز و مدارس استعدادهای درخشان (تیزهوشان) شروع به کار کرده و با مجوز رسمی از وزارت محترم آموزش و پرورش و نیز ثبت مؤسسه آموزشی فرهنگی «واله» فعالیت خود را رسما با نام واله آغاز نمود. این مؤسسه به عنوان اولین و برترین مرکز تخصصی سنجش و شکوفایی استعدادهای برتر با قدرت، پا به عرصه‌ی تعلیم و تربیت کشور نهاد و در اندک زمانی مورد استقبال جامعه آموزشی، فرهنگی و انتشاراتی قرار گرفت. یکی از مهم ترین خدمات آموزشی مؤسسه آموزشی فرهنگی واله برگزاری آزمون‌های آزمایشی منظم، ویژه‌ی کلیه‌ی مقاطع دبستان (دوره‌های اول و دوم)، متوسطه (دوره‌های اول و دوم) و کنکور دانشگاه‌ها در سراسر کشور می باشد. از اهـداف برگـزاری آزمون‌هــا می توان به بررسی عملکــرد کوتـــــــاه مدت دانش آموز، رفع ایرادات علمی، کاهش اضطراب جهت شرکت در آزمون‌های اصلی، بالابردن سرعت برای حل سوالات و جلوگیری از اشتباهات رایج داوطلبان در هنگام پاسخگویی به سوالات و ... اشاره نمود. یکی از مهمترین ویژگی‌های آزمون‌های آزمایشی واله، برگــزاری هم زمـان با جامعـــه‌ی آمـاری بالا در ســطح کشـــور می باشد که کارنامه ی ارائه شده به صورت کشوری در موعد مقرر به دست کلیه‌ی دانش آموزان در سراسر ایران می رسد. از همین رو مؤسسه والــه با اختصـاص واحـدی مجزا برای تولیـد و برگزاری آزمون ها در نمایندگی های سطح کشور، سعی در ارتقاء کیفی سوالات و نحوه‌ی برگزاری آزمون‌ها نموده است. به تجربه ثابت گردیده که آزمون‌ها بایستی بر اساس دانش و سطح علمی دانش آموزان تفکیک شوند، به همین منظور مؤسسه آموزشی فرهنگی واله به جهت استفاده‌ی کلیه‌ی دانش آموزان در سراسر کشور از آزمون‌های آزمایشی این مرکز، آزمون‌های خود را در دو بخش به شرح ذیل برگزار می نماید:

الف) آزمون های دلفین برای استعداد برتر

آزمون‌هاي دلفين برای استعداد برتر، در سطحي فراتر از كتب درسي و مطابق با استانداردهاي مرکز ملّی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان، در مقاطع دبستان و متوسطه ویژه‌ی پايه‌های چهارم، پنجم، ششم دبستان و هفتم (اول متوسطه) و سوم راهنمایی به جهت آمادگي دانش‌آمـوزان براي شركت در آزمـون‌هاي ورودي مراكز استعدادهاي درخشـان و مدارس بـرتر تهيـه و تدويـن ‌شده است. لازم به ذكر است به علت بالا بـودن سـطح سـؤالات در آزمـون‌هاي دلفين، اين آزمـون‌ها جامعه‌ي آمـاري خــاص و محـدودي از دانش‌آمـوزان سراسر كشـور را شامـل مي‌شوند و بالطبـع، عموم دانش‌آمـوزان نمي‌تواننــد در اين آزمـون‌هــا شركت نماينـد. قابل ذکر است، شرکت کنندگان در آزمون‌های دلفین می توانند برای موفقیت بیشتر از سری کتاب‌های به‌روش و دلفین از مجموعه کتاب‌های واله استفاده نمایند.

ب) آزمون مدرسه برای مدرسه

آزمون‌هاي مدرسه برای مدرسه در سطح كتاب‌هاي درســی و كاملاً مطابق با بودجه‌بندي آموزش و پرورش مي‌باشند. اين آزمون‌ها براي دانش‌آمـوزان مقاطع دبستان(دوره های اول و دوم)، متوسطه (دوره های اول و دوم) و کنکور دانشگاه‌ها با هـدف كلي سنجش عملكرد دانش‌آموزان و مقايسه‌ي نتايج حاصل‌شده تهيه و تدوين شده است. شايان ذكر است براي پرورش روحيه‌ي تحقيق، تفكر، ابتكار و خلاقيت در دانش‌آموزان و آمادگي آنان براي شركت در آزمون‌هاي مدارس برتر و تيزهوشان، 20 درصد از سؤالات دروس ادبيات فارسي، ديني، رياضي و علوم در مقاطع دبستان و متوسطه (دوره اول)، به‌صورت پيشرفته طراحي مي‌شوند كه دانش‌آموزان مـي‌توانند بـراي پاسخ‌گويي به اين سؤالات از مجموعه كتاب‌هاي والـه به‌ويژه سری كتاب‌هاي به‌روش استفاده نمايند.

منابع مطالعاتی

الف) مجموعه کتاب‌های واله

یکی دیگر از خدمات مهم مؤسسه واله، چاپ کتاب‌های کمک آموزشی در کلیه مقاطع است که به عنوان منبع مطالعاتی آزمون‌ها به دانش آموزان ارائه می گردد. مجموعه کتاب های واله شامل 6 سری کتاب می باشد:

1. سری کتاب‌های آدم برفی: ویژه ی عموم دانش آموزان در مقاطع دبستان (دوره های اول و دوم) و متوسطه (دوره‌ی اول)

2. سری کتاب‌های دلفین: ویژه ی تیزهوشان در مقاطع دبستان (دوره های اول و دوم) و متوسطه (دوره‌ی اول)

3. سری کتاب‌های به روش: ویژه ی تیزهوشان و دانش آموزان سخت کوش در مقاطع دبستان (دوره های اول و دوم) و متوسطه (دوره‌ی اول)

4. سری کتاب‌های کودک: ویژه ی کودکان و نوآموزان قبل از دبستان

5. سری کتاب‌های زبان خارجه: ویژه‌ی کودکـان پیش از دبستان و مدارس دبستانی دوزبانــه

6. سری کتاب‌های راه دانشجو: ویژه ی دبیرستانی ها و داوطلبان کنکور سراسری

ب) دفترچه کار در منزل

جهت آمادگی بیش تر داوطلبان شرکت کننده در مجموعه آزمون‌های واله، دفترچه ای به عنوان «کار در منزل» که شامل: خلاصه درس، سوال های تشریحی و تستی است، برای مقاطع دبستان (دوره‌های اول و دوم) و متوسطه (دوره‌ی اول) تدوین شده است که به صورت رایگان در اختیار دانش آموزان قرار می دهد.